A három legjobb őszi zöldség


medizona.hu
 

TEST&LÉLEK   |   

Pozitív trend, hogy a köztudatba egyre inkább visszaszivárog az étkezés szezonalitása, így egyre több az évszaknak megfelelő alapanyagokból készülő étel az éttermekben és otthon is. Alább az ősz legfontosabb és legfinomabb zöldségeit gyűjtöttük össze, amelyek nem csak könnyűek, de fogyasztásukat szervezetünk is meghálálja.

A szezonra talán legjellemzőbb zöldség a sütőtök, amely Közép-Amerikából került Európába. Nyári „rokonához”, a főzőtökhöz képest más erényeket vonultat fel: míg utóbbi levének só- és nátriumtartalma miatt például kifejezetten javallott cukorbetegek számára, az őszi csemege leginkább magas karotin-, A-, és C-vitamin tartalma miatt a menük hasznos összetevője. Gazdag vasban, mangánban és káliumban, utóbbinak köszönhetően vérnyomáscsökkentő és vízhajtó hatása is van. Az antioxidánsok és karotinoidok pedig erősítik az immunrendszert, ezzel hozzájárulva a daganatos és keringési betegségek megelőzéséhez. Sokan kedvelik a magjából préselt sötét színű, olykor szinte fekete tökmagolajat, amely omega-3-zsírsavtartalmával szintén jótékony hatású.

A szezon kedveltje. Sokféleképpen hasznosítható
Forrás: ritakonyhaja.hu
A sütőtök változatos módon kerülhet az asztalra, az egyik legjellemzőbb novemberi fogás azonban talán mégis a sütőtökkrémleves, ami az egészen édes változattól kezdve lehet narancsos, de akár chilis is – vagy akár utóbbi kettő egyszerre. Hideg estéken kellemes vacsora az egyszerű sült tök, a tökmagolaj pedig egész évben fogyasztható, akár mártogatva, friss kenyérrel is.
A népszerű tökhöz képest az árnyékban húzódik meg a kelbimbó, kiszorulása a konyhákból inkább annak köszönhető, hogy kevésbé ismert és hozzáférhető, pedig finom ételek alapanyaga lehet. A Földközi-tenger mellékéről származó növény pozitív élettani hatásai sokrétűek: rengeteg benne a C-, B- és K-vitamin, de kalciumot, béta-karotint, magnéziumot, foszfort, vasat és ként is tartalmaz, melyek révén erősíti az immunrendszert, csökkenti a gyulladásokat, serkenti az emésztőrendszert és kiváló antioxidáns. A kelbimbó hasznos társ lehet a fogyókúrában is, hiszen 100 gramm energiatartalma mindössze 36 kcal.
Az egyedi ízű kelbimbó a konyhában is sokoldalú, hiszen párolva finom köret, főzelékként is elkészíthető, de tepsiben rakott ételként, vagy fűszerekkel átsütve magában is megállja a helyét. Hasznos, hogy a kelbimbó termése az év végi időszakban, akár fagyban is frissen szedhető a növényről, így piacon könnyen beszerezhető.
Legtöbben karikára szelt savanyúságként ismerik a cékla gumóját, pedig a Földközi-tenger környékén őshonos növény számos finom étel alapanyaga lehet, emellett táplálkozásbiológiai szempontból is kiváló. Zöldségeink közül a céklából tudjuk legjobban hasznosítani a vasat, emellett hatékonyan támogatja a vörösvérsejtek regenerálását és antioxidáns tulajdonságú. Rengeteg  káliumot tartalmaz, ami segít az izmok és az állóképesség növelésében, ezen kívül gazdag kalciumban, foszforban, vasban, nátriumban, kénben, valamint A-, B- és C-vitaminokban – a hideg hetekben ásványi anyagok és vitaminok nagyszerű és koncentrált forrása. A céklalé rendszeres fogyasztását az orvosok többek közt gyomorsav-panaszok esetében is ajánlják.
S hogy milyen ételek készülhetnek céklából? Kevesen ismerik, de sütőben – egyéb zöldségek: burgonya, kaliforniai paprika, hagyma, fokhagyma társaságában – kisütve téli hangulatú és ízletes vacsora lehet, de fontos összetevője például a szláv borscs leveseknek is. A cékla könnyen beépíthető salátákba, ha pedig van otthon gyümölcscentrifugánk, a céklalé napi étrendünkbe is könnyen beilleszthető.

Címkék: